Kim Mihri Web Sitesi’nde Neler Var?

Bu sitede videolar, yazılar, makaleler Ressam Mihri’nin eserlerinin yer aldığı bir galeri ile kadın sanatçılara odaklanan linkler ve kısa belgesel filmle ilgili bir bölüm var.

Ressam Mihri’nin hayatı, sanatı ve yaşadığı döneme dair bilgi edinmek için uzmanlarla yapılmış röportajları izleyebilirsiniz.

Çeşitli kuşaklardan sanatçıların Ressam Mihri’yi keşfetme hikayelerini, kadın ya da erkek olmalarının sanat ve yaşam yolculukları üzerindeki etkilerini anlattıkları ilginç röportajlar izleyebilirsiniz.

Ve kendi hikayenizi de buraya ekleyebilirsiniz…

Sizin Hikayeniz…

Bir sanatsever, bir sanatçı, bir akademisyen ya da bir araştırmacı iseniz siz de kendi hikayenizle burada yer alabilirsiniz.

Bir sanatçı iseniz, bize şu soruların cevaplarını verdiğiniz kısa bir video ya da metin yollayabilirsiniz;

1-Kim Mihri? Ressam Mihri’den haberdar mısınız? Nasıl haberdar oldunuz?

2-Sanat hayatınızda kadın bir rol modeliniz oldu mu? Ustanız kim?

3-Kendi yaşam/sanat yolculuğunuz ile ilgili toplumsal cinsiyet rollerini dikkate alarak neler söyleyebilirsiniz?

4-(Erkek sanatçılar için) Eğer tüm sanat tarihi sadece kadın sanatçılardan bahsediyor olsa ancak tek tük erkek sanatçı adı geçse kendinizi nasıl hissederdiniz?

Bir akademisyen ya da araştırmacı iseniz, bize Ressam Mihri’ye ve yaşadığı döneme dair bilgi, belge, akademik çalışma, makale yollayabilirsiniz. Ressam Mihri’nin hayatına dair bilmediklerimiz bildiklerimizden çok daha fazla… Özellikle hayatının ABD’de geçen son dönemi pek bilinmiyor. İkinci Dünya Savaşı yıllarında War Magazine için kapak illüstrasyonları yapmış deniyor. Belki bir arşiv taraması yapan çıkar? İtalya ve Fransa’da kendini geliştirmek için hangi atölyelere devam ettiği de bilinmiyor. Papa’nın resmini yaptığı çeşitli kaynaklarda geçiyor ancak, bu resmin bir fotoğrafı bile yok… Daha da fenası Mihri olduğuna emin olduğunuz bir kadının fotoğrafına bile sahip değiliz. İyi ki bir ressammş ve otoportreler yapmış!

Sanat ve cinsiyet konularına ilgili bir sanatseverseniz siz de şu soruları kısaca cevapladığınız bir videonuzu ya da metninizi gönderebilirsiniz.

1-Kadın sanatçıların görünürlüğü konusunda düşünceleriniz neler?

2-Sanatçı ve akademisyen Tomur Atagök’e göre “Müzeler, insanların birbirini anlayabilecekleri kurumlardır”… Ancak kadın sanatçılar ülkemizde ve dünyadaki müzelerde erkek sanatçılar kadar yer almıyor. Bu durum, müzelerin insanların birbirini anlayabilecekleri kurumlar olma işlevini, sizce ne şekilde etkiliyor?

3-Mİhri’den ne zaman, nasıl haberdar oldunuz? Resimleri ve kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz?