Film

ÜÇ AŞAMALI BİR PROJE

Biz Ressam Mihri’yi odağa alan, ondan ilham alan üç aşamalı bir proje tasarladık. Kim Mihri adlı sinema belgeseli, ilk adım… Belgeselde yer alan uzman ve sanatçı röportajlarının geniş hallerinin izlenebileceği Arşiv projesini, Mihri Yolda çalışma başlıklı uzun metrajlı bir kurmaca film takip edecek…

SYNOPSIS

Live action  / animasyon, uzun metraj, bağımsız belgesel

Ressam Mihri’nin boşluklarla ve rivayetlerle dolu hikayesi, kadın karakterlere odaklanan bir yazar olan Berna Gençalp’in ilgisini çeker. Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikayesini ortaya çıkarmak üzere, “Kim Mihri” sorusuyla yola koyulur…

YÖNETMENİN GÖRÜŞÜ

Mihri’den ilk defa 2013 yılında, İstanbul Modern’de katıldığım Türk Resim Sanatı Tarihi seminerinde haberim oldu. Çok az kişi onun varlığından haberdardı. Bu bana dayanılmaz geldi ve bu nedenle kendimi bu filmi yapmaya adadım. Kim Mihri belgeseli sanatçı hakkında yapılmış ilk uzun metrajlı sinema belgeselidir. Bu belgesel boyunca pek çok kişiye bu soruyu sordum; “Kim Mihri?”… Filmin yapım yolculuğu hayatıma büyük bir zenginlik kattı ve pek çok aydınlanma anı yaşadım. Ressam Mihri, bu belgeselde insanüstü bir yaratık ya da bir kurban gibi sunulmuyor. Bana göre Mihri hayatı dolu dolu yaşamış, yeteneğinin peşinden gitmiş, içinde yaşadığı toplumun ona ve genel olarak kadınlara dayattığı kısıtlamalardan hiç yılmamış bir kadın… Kim Mihri belgeselinin toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamaya, “Doğu” ve “Batı”, “biz” ve “öteki” ile geçmiş ve bugün arasında daha derin ve zengin ilişkiler kurulmasına katkıda bulunacağını umuyorum. Tutkusunun peşinden giderek yeni kuşaklar için yollar açan Mihri bir mektubunda der ki; “Sanatkarın yolu yürüdükçe uzar gider.” Ben de Kim Mihri belgeselini, hep birlikte yürüdüğümüz bu zorlu yolun bir parçası olarak görüyorum. Mihri, etkin bir özne olarak hayatında ve sanatında seçimler yaptı, bunlar elbette eleştirilebilir ama önce bilmemiz gerekir; Kim Mihri?

Berna Gençalp

MİHRİ CANLANIYOR...

Belgeselin tamamen animasyon olan bölümlerinde Ressam Mihri’nin yaşamının en kritik yönleri vurgulanıyor. Berat İlk’in animasyon yönetmenliğini yaptığı, Feride Çetin’in oyunculuğu ile katkıda bulunduğu bu bölümler karışık teknikle üretildi.

 

POSTERLER

Kim Mihri ekibi olarak filmin poster çalışması için grafik tasarımcısı kadınlara ulaştık. Bu sayfada yer alan poster tasarımları yetenekli ve donanımlı grafik tasarımcısı kadınların eseridir. Gönüllü olarak bize verdikleri destek için teşekkür ederiz.

ÖDÜLLER

Kim Mihri adlı uzun metraj belgesel projesi ile 2017 yılında, Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme fonundan destek kazandık.

Kim Mihri adlı uzun metraj belgesel projesi ile 2016 yılında, 53. Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Antalya Film Forum Belgesel Pitching Platformu’nda 30.000 TL.lik ödül kazandık. 2019 yılında ise 56. Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Antalya Film Forum’da Belgesel Work in Progress kategorisinde Postbıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü’nü kazandık.

Kim Mihri adlı uzun belgesel projesi ile 2016 yılında, Yunanistan’daki 9. Animasyros Uluslararası Animasyon Festivali + Agora’da market bölümünün odaklandığı tek film projesi olarak, özel bir sunum seansı için seçildik. Çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen yapımcı, stüdyo sahibi, kanal yöneticisi, animasyoncu ve sinema profesyonellerine projemizi sunma ve geri bildirimlerini alma şansını yakaladık.

Kim Mihri adlı kısa belgesel projesi ile, 2015 yılında, 14. İF İstanbul Bir Yaratıcı Yapım Atölyesi ve Pitching Platformu’nda Finalist olduk.

Mihri Yolda adlı uzun metrajlı kurmaca film projesi ile ise, 2015 yılında, 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi/Ödülü Birincisi seçildik.